Ferie przed nami - jeżeli planujesz rodzinny wyjazd musisz sprawdzić … - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Ferie przed nami - jeżeli planujesz rodzinny wyjazd musisz sprawdzić …

Przed nami ferie. Część osób właśnie w tym terminie planuje pierwszą część swojego urlopu, aby wyjechać z dziećmi, zabrać je w góry, na narty bądź w inne miejsce. Chodzi o to, aby spędzić ten czas wspólnie, rodzinnie. My dziś radzimy co sprawdzić w samochodach osobowych, kiedy planujemy właśnie taki rodzinny wyjazd naszym prywatnym autem. Zwracamy też uwagę kierowców na inne, ważne dla bezpieczeństwa, kwestie.

Na bezpieczeństwo jazdy oprócz stanu psychofizycznego kierowcy, przestrzegania przepisów przez kierującego, czy zachowania pasażerów, znaczący wpływ ma stan techniczny pojazdu.

Przed wyjazdem należy sprawdzić m.in.:

  • poziom płynów eksploatacyjnych, w tym oleju w silniku, płynu chłodzącego silnika, płynu hamulcowego;
  • poziom płynu do spryskiwacza (warto zabrać ze sobą zapasowy pojemnik z płynem do spryskiwaczy, dostosowany do niskiej temperatury);
  • stan wycieraczek szyb i sposób ich działania;
  • ciśnienie w oponach;
  • działanie oświetlenia zewnętrznego pojazdu, w tym czystość kloszy reflektorów przednich i tylnych pojazdu (warto zaopatrzyć się w komplet zapasowych żarówek);
  • działanie sygnału dźwiękowego;
  • obowiązkowe wyposażenie samochodu, w tym czy posiadamy trójkąt ostrzegawczy i sprawną gaśnicę.

Warto zaopatrzyć pojazd w linkę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła.

Prowiant oraz przedmioty niezbędne w podróży najlepiej umieścić w schowkach („kieszeniach”) pojazdu. Nie wolno zasłaniać widoczności kierowcy np. kładąc kurtki przy tylnej szybie. Większe bagaże umieszczajmy w bagażniku pamiętając, że źle zabezpieczony bagaż może się przesunąć i doprowadzić do zmiany środka ciężkości, a w konsekwencji do zmiany toru jazdy pojazdu. Wiele osób będzie przewoziło narty na dachu samochodu. Koniecznie należy sprawdzić czy są dobrze zamocowane.

Pamiętajmy, aby w czasie podróży, jak również w trakcie zimowego wypoczynku zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kierować się zdrowym rozsądkiem. Wszelkich pojazdów, którymi będziemy się poruszać należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem i w sposób określony w odrębnych przepisach. Korzystając z uroków zimowego urlopu powinniśmy tak postępować, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia. Ponadto radzimy, aby przed wyjazdem poświęcić dosłownie kilkanaście minut na lekturę ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, co pozwoli na przypomnienie sobie przepisów ruchu drogowego, zapoznanie się ze zmianami, a przede wszystkim zmusi nas do refleksji, co niewątpliwie przydaje się przed podróżą.

Wybierając się na zimowy wypoczynek kierowcy powinni zadbać również o siebie i przed trasą przede wszystkim wypocząć. Jeśli to możliwe należy rozpocząć podróż w godzinach, w których organizm jest przyzwyczajony do aktywności i najlepiej zanim zaczną się godziny szczytu.

Podczas jazdy zawsze należy zwracać uwagę na innych użytkowników drogi i utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza gdy na drogach jest ślisko i zalega śnieg. Do podróży lepiej wybierać trasy częściej uczęszczane, wtedy jest gwarancja, że są odśnieżone i dobrze przygotowane do ruchu. W czasie podróży warto też sprawdzać komunikaty drogowe podawane przez media.

Jazda zimą jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne (śnieg, marznący deszcz) wymagają większego wysiłku i koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, należy więc robić częstsze przerwy w jeździe. Męczące dla prowadzącego pojazd bywa także przegrzane wnętrze samochodu, które dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju trzeba pamiętać o wietrzeniu pojazdu.

ŻYCZYMY UDANYCH FERII !!!

/ EK / KGP /