W Śremie i Dolsku dzielnicowi uczyli jak pomagać i ratować - Inicjatywy prewencyjne - KPP Śrem

Inicjatywy prewencyjne

W Śremie i Dolsku dzielnicowi uczyli jak pomagać i ratować

Dzielnicowi w Śremie i Dolsku spotkali się z przedszkolakami, aby przybliżyć najmłodszym zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Chodziło o to, aby dzieciom przekazać jak powinny postąpić kiedy ktoś w ich otoczeniu będzie potrzebował pomocy.

18 i 26 lutego br. dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Śremie gościli w dwóch przedszkolach. Najpierw, mł. asp. Mateusz Snela w Dolsku odwiedził maluchy z grupy przedszkolnej „Żabki”, a następnie asp. Tomasz Kolański i st. sierż. Daria Góra spotkali się z dziećmi z grup „Krokusy” i „Sasanki” w Przedszkolu nr 7 im. Janka Wędrowniczka w Śremie.

Podczas obu spotkań policjanci przybliżali najmłodszym zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W Dolsku mł. asp. Mateusz Snela uczestniczył w specjalnie zorganizowanym w przedszkolu Dniu Numeru Alarmowego. Przeczytał przedszkolakom bajkę, a następnie na bazie tego utworu literackiego wyjaśniał dzieciom jak się zachować kiedy ktoś zasłabnie. Policjant przeprowadził też quiz na temat bezpieczeństwa. W śremskiej placówce asp. Tomasz Kolański i st. sierż. Daria Góra wyjaśniali najmłodszym kiedy wybieramy numer 112. Podczas specjalnie przygotowanej prezentacji dzieci decydowały czy dany przypadek kwalifikuje się, aby dzwonić pod numer 112. Wzięły także udział w scenkach, podczas których wybierały numer 112 i informowały operatora, co się wydarzyło. Maluchy dowiedziały się też, jak się zachować, gdy osoba oddycha, ale jest nieprzytomna, jak udrożnić drogi oddechowe oraz ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej.

Dzieci chętnie włączały się do rozmowy z policjantami i były pozorantami, kiedy pokazywali oni w jaki sposób ułożyć osobę, która potrzebuje pomocy.

Dzielnicowi już planują kolejne spotkania, podczas których będą uczyli jak pomagać i ratować.

/ Ewa Kasińska /