Oszuści - bądź ostrożny, bądz przezorny. - Prewencja - KPP Śrem

Oszuści - bądź ostrożny, bądz przezorny.

stoposzustom

Pomimo informacji podawanych przez Policję, oraz media na temat sposobów postępowania oszustów, ciągle dochodzi do szeregu tego typu przestępstw. Ofiarami są osoby starsze. Zadzwoń do najbliższych i przestrzec ich przed zagrożeniami zanim zrobią to oszuści.

 

 

Oszuści bardzo często starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego. Kontaktują się wówczas z potencjalną ofiarą i przedstawiają wymyśloną historię. Chwilę później oszuści ponownie dzwonią, a jeden z nich podaje się np. za „policjanta” i prosi o przekazanie pieniędzy, które będą potrzebne w skutecznym zatrzymaniu sprawców. Informują również, że po przeprowadzonej „akcji” pieniądze wrócą do właściciela.


Informujemy wszystkich, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane przez telefon.

Jeśli już, to policjanci przychodzą do konkretnej osoby, w obecności której mają obowiązek się wylegitymować. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie korzystają również w takich sytuacjach ze środków pieniężnych obywateli.

 

W związku z powyższym przypominamy, aby:

- nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy, jak również nie wpuszczać ich do swoich mieszkań,

- kierować się ograniczonym zaufaniem,

- sprawdzać dokumenty (legitymacje, upoważnienia), którymi posługują się takie osoby,

- nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,

- potwierdzić informację u innych członków rodziny,

- w każdym przypadku budzącym wątpliwość, co do faktycznych zamiarów takich osób powiadomić policję,

- w kontakcie z takimi osobami zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących ich wyglądu oraz zachowania, a także pojazdów jakimi się poruszają.

 

            Stosowanie się do powyższych zaleceń pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć ilość popełnianych przestępstw na szkodę mieszkańców naszego powiatu, a w szczególności osób starszych.

 

oszusci
 

 

Niestety policjanci zdają sobie sprawę, że nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób starszych, dlatego proszą o pomoc w tym zakresie.

Wystarczy, że każdy z nas zadzwoni do osoby starszej, członka swojej rodziny i ostrzeże ją przed sposobem działania oszustów. Niech każdy senior powie o tym swojej sąsiadce lub sąsiadowi. W ten sposób błyskawicznie możemy przyczynić się do zwiększenia świadomości osób starszych o istniejącym zagrożeniu. Wiedząc jak działają przestępcy seniorzy nie dadzą się oszukać! 

 

 

oszusci