Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kończy się rok jubileuszu 95. rocznicy utworzenia w naszym kraju Policji Kobiecej

Data publikacji 03.12.2020

Ten rok, który mija był trudny, wielu chce, aby się już skończył. My będziemy jednak pamiętali, że był to też rok, w którym obchodziliśmy jubileusz wstąpienia pierwszych kobiet do Policji. A kom. Stanisława Filipina Paleolog była ich Komendantką.

 
Wiecie, że policjantką mogła być tylko panna lub bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatki musiały odznaczać się nienaganną opinią i zobowiązać się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat nie wyjdą za mąż. Wymogiem, aby wstąpić do służby były także: dobry stan zdrowia, krótkie włosy oraz co najmniej 164 cm wzrostu. Kobieca brygada sanitarno-obyczajowa liczyła początkowo 18 nieumundurowanych funkcjonariuszek. Ich głównym zadaniem było zwalczanie przestępstw przeciwko kobietom: handlu ludźmi, stręczycielstwa, sutenerstwa czy przestępstw popełnianych na tle seksualnym. Zajmowały się także przestępstwami przeciwko rodzinie i opiece oraz przestępstwami nieletnich. Zaczęły rozwijać działalność o charakterze typowo prewencyjnym, której celem była eliminacja zagrożeń wśród dzieci, młodzieży i kobiet.
 
Przez dziewięćdziesiąt pięć lata zmieniło się wiele. Podczas rekrutacji do służby w Policji kobiety muszą sprostać takim samym wymaganiom, jak mężczyźni. W dzisiejszych czasach kobiety wykonują zadania służbowe we wszystkich pionach: prewencyjnym, wspomagającym oraz kryminalnym.
Podobnie jak pierwsze policjantki także dziś kobiety doskonale sprawdzają się w działaniach skierowanych do dzieci i młodzieży - są policyjnymi profilaktykami, zajmują się tematyką przestępczości nieletnich, zajmują się kobietami pokrzywdzonymi przestępstwem. Są także detektywami, pełnią służbę na wodzie, dbają o bezpieczeństwo ruchu drogowego, prowadzą czynności dochodzeniowo-śledcze, są przewodnikami psów, pełnią służbę patrolowo-interwencyjną, są dzielnicowymi, pracują w laboratoriach kryminalistycznych. Obejmują stanowiska kierownicze. Oprócz funkcjonariuszek w dzisiejszej Policji pracuje cała rzesza kobiet-pracownic cywilnych, które na co dzień wspomagają służbę policjantów. Pracują głównie w pionie logistycznym, dbając o finanse, zaopatrzenie, kwestie kadrowe czy obsługę interesantów.
 
Chcesz dowiedzieć się więcej o kom. Stanisławie Filipinie Paleolog - kliknij tutaj https://bit.ly/3ga4Lnl
 
/ Ewa Kasińska /
Powrót na górę strony