Spotkanie z uczestniczkami obozu - Bezpieczne Wakacje 2020 - Inicjatywy prewencyjne - KPP Śrem

Inicjatywy prewencyjne

Spotkanie z uczestniczkami obozu - Bezpieczne Wakacje 2020

W związku z akcją „Bezpieczne Wakacje 2020” policjant i pracownik sanepidu o różnych aspektach bezpieczeństwa rozmawiali z uczestniczkami obozu w ośrodku „Serdeczna Osada” pod Śremem.

7 lipca br. w parafialnym ośrodku wypoczynkowo-rekolekcyjnym „Serdeczna Osada”, położonym między Mórką a Mełpinem, odbył się apel dla 49 uczestniczek obozu zorganizowanego dla dziewcząt.

Poprowadził go ks. kanonik Ryszard Adamczak proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie, a w „Serdecznej Osadzie” Komendant obozu. Natomiast wśród gości uczestniczących w apelu, którzy przyjechali odwiedzić obozowiczki był profilaktyk śremskiej Policji asp. szt. Krzysztof Tomaszewski oraz przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Śremie.

W trakcie apelu, z uczestniczkami obozu rozmawiano o różnych, ważnych aspektach bezpieczeństwa, m. in. wypoczynku bez przemocy rówieśniczej, w myśl zasad przekazywanych przez wychowawców i opiekunów. Policjant, realizując założenia ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, apelował też o ostrożność w wodzie i nad wodą. Mówił o zagrożeniach w Internecie, o przepisach ruchu drogowego, głównie takich, które regulują ruch pieszych i rowerzystów. Zwracał uwagę na to jak ważne dla pieszych są odblaski, a dla rowerzystów elementy obowiązkowego wyposażenia roweru.

................................................................................

W trakcie trwającego sezonu wakacyjnego zachęcamy do systematycznego odwiedzania strony: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda W związku z akcją „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” można tam znaleźć informacje o działaniach prowadzonych w całym kraju.

Mimo tego, że aura jest kapryśna, to i tak wielu z nas czas wakacyjny spędzi nad wodą. Nie pozwólmy jednak na to, aby zbytnia beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za bezpieczeństwo swoje i innych. 

Policjanci po raz kolejny przypominają i apelują:

  • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
  • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam m.in. kara grzywny, ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych atrakcji.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub załóżmy bojkę na szelkach.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
  • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod stałą opieką dorosłych.
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
  • Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  • Uważajmy na „dzikie kąpieliska”, nierzadko mają nieznane dno i głębokość.

PAMIĘTAJMY!

Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, a nad bezpieczeństwem czuwa ratownik wodny.

/ Tekst: Ewa Kasińska / KGP, foto: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Śremie /