Inicjatywy prewencyjne

Po raz kolejny ostrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystują proces cyfryzacji

cyfryzacja_2013

Z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji docierają do nas informacje o kolejnych przestępstwach związanych z procesem przechodzenia z nadawania analogowego na cyfrowe w telewizji naziemnej.

Jak podaje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w listopadzie 2012r. Lubuskie, Pomorze, część Wielkopolski, Mazur i Warmii oraz Kujaw ostatecznie przeszły na cyfrowy sygnał naziemnej telewizji.  Następne wyłączenia niebawem – w marcu br. Jednocześnie Podsekretarz Stanu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji mówi o ujawnieniu kolejnych przestępstwach związanych z procesem przechodzenia z nadawania analogowego na cyfrowe w telewizji naziemnej. Na terenie kraju cały czas pojawiają się oszuści podający się za przedstawicieli operatorów telewizji cyfrowej, którzy oferują usługi w zakresie dostrajania odbiorników do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej bądź też oszuści sprzedający urządzenia do odbioru telewizji cyfrowej, którzy pobierają zaliczki, a wymienionych urządzeń nigdy nie dostarczają. Ofiarami oszustów są przede wszystkim osoby starsze.

U nas sygnał telewizji analogowej został wyłączony 28 listopada 2012r. rano o godz. 05.00. Już kilka dni wcześniej ostrzegaliśmy przed nieuczciwymi akwizytorami i sprzedawcami, którzy wykorzystywali proces cyfryzacji. Wówczas za Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji informowaliśmy, że: „niektórzy nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nieuczciwi sprzedawcy, aby przekonać do zakupu swojej oferty, informują np. że jeżeli konsument nie kupi oferowanego przez nich dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają, że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie abonament radiowo-telewizyjny. Warto także pamiętać, że konsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił dekoder i podpisał umowę abonamentową), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni. W takiej sytuacji zalecany jest także kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej sprzedawca będzie musiał poinformować klienta przed zakupem o tym, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Gdyby mimo wszystko zdarzyło się, że kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i nie zostaliśmy o tym fakcie uprzednio poinformowani przez sprzedawcę, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzegamy, aby dokonywać przemyślanych zakupów. "

Jeżeli chodzi o Wielkopolskę, to nie później niż do 20 maja 2013r. ma zostać wyłączony sygnał telewizji analogowej w Gnieźnie, Kaliszu, Koninie i Pile. Jeżeli tam mieszkają nasi bliscy, szczególnie starsi krewni, warto i trzeba z nimi rozmawiać o tym, jak nie dać się oszukać nieuczciwym akwizytorom i sprzedawcom.

Na szczęście na terenie powiatu śremskiego nie odnotowaliśmy nadużyć związanych z procesem cyfryzacji.