„Kryształowe Gwiazdy” dla Krzysztofa Stajkowskiego i Tomasza Kamińskiego - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

„Kryształowe Gwiazdy” dla Krzysztofa Stajkowskiego i Tomasza Kamińskiego

Data publikacji 16.03.2021

St. asp. Krzysztof Stajkowski oraz asp. Tomasz Kamiński ze śremskiej Policji zostali dziś (16 marca) uhonorowani „Kryształową Gwiazdą”. To prestiżowe wyróżnienie, przyznawane za ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, policjanci odebrali z rąk mł. insp. Konrada Bartłomiejczaka I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Śremie oraz kom. Piotra Nowackiego Przewodniczącego Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów.

Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego wyróżnili Kryształową Gwiazdą 50. policjantów – bohaterów, którzy w minionym roku uratowali ludzkie życie. W tym gronie znalazło się czterech funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Śremie.

Przypomnijmy, że 9 marca br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się symboliczna uroczystość wręczenia tych prestiżowych wyróżnień. Z uwagi na panującą w kraju sytuację pandemiczną i obowiązujące zasady reżimu sanitarnego, uczestniczyło w niej tylko kilku funkcjonariuszy. Ze śremskiej Komendy byli to sierż. Martyna Wawrzyniak oraz sierż. szt. Marcin Szubarga. Zapowiedziano wówczas, że wszyscy pozostali laureaci odbiorą Kryształowe Gwiazdy z rąk przełożonych w swoich macierzystych jednostkach Policji.

Dlatego też, aby uhonorować dwóch pozostałych śremskich policjantów, dziś (16 marca), w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Śremie odbyła się skromna, uroczysta zbiórka.

Podczas uroczystości st. asp. Krzysztof Stajkowski oraz asp. Tomasz Kamiński odebrali „Kryształowe Gwiazdy” oraz dyplomy z rąk mł. insp. Konrada Bartłomiejczaka I Zastępcy Komendanta oraz kom. Piotra Nowackiego Przewodniczącego Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów.

W trakcie spotkania Zastępca Komendanta przywołał interwencję z dnia 1 września 2020 roku, podczas której Krzysztof Stajkowski oraz Tomasz Kamiński wspólnie walczyli o życie mieszkańca gminy Śrem i pogratulował wyróżnionym bohaterskiej postawy. Do podziękowań i gratulacji dołączył także Przewodniczący Nowacki.

Przypomnijmy raz jeszcze, że:

- 1 września 2020 roku, około godz. 10.15, przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Śremie zatrzymał się samochód. Wysiadł z niego kierowca, który krzyczał „pomocy” i wyciągał z auta pasażera. Natychmiast z Komendy wybiegł Zastępca Dyżurnego st. asp. Krzysztof Stajkowski oraz policjant Wydziału Kryminalnego asp. Tomasz Kamiński. Okazało się, że pasażer pojazdu jest nieprzytomny i nie oddycha. Wówczas Krzysztof Stajkowski rozpoczął resuscytację krążeniowo – oddechową, a Tomasz Kamiński pobiegł po defibrylator AED, który znajduje się w holu naszej jednostki. Następnie policjanci na zmianę prowadzili resuscytację krążeniowo – oddechową z wykorzystaniem defibrylatora AED. Po 10 minutach do funkcjonariuszy dołączyła załoga pogotowia i po kolejnych 15 minutach wspólnej walki o życie udało się przywrócić czynności życiowe mieszkańca gminy Śrem. Mężczyzna trafił do szpitala.

Policjantom GRATULUJEMY!

 / Ewa Kasińska /