Bezpieczny majowy weekend 2018 - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Bezpieczny majowy weekend 2018

Trwa długi majowy weekend. Duża grupa zmotoryzowanych wyruszyła bądź wyruszy w trasę. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwają policjanci.

Od wczoraj, 27 kwietnia Policja prowadzi działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny majowy weekend 2018”, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policyjna akcji potrwa do 6 maja br.

Policjanci nadzorują główne ciągi komunikacyjne, udzielają wskazówek i rad kierującym. Ponadto zwracają uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, poruszanie się z dozwoloną prędkością, używanie telefonów komórkowych podczas jazdy, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa. Mundurowi sprawdzają stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by podróż była przyjemnością. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym.Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest „nieświadoma nietrzeźwość kierującego”. Najczęściej występuje następnego dnia po spożyciu alkoholu. Wstając rano można czuć się dobrze i być przekonanym o swojej trzeźwości. Jednak należy mieć na uwadze, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. Wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią legalizację. Badanie można wykonać w większości komend i komisariatów Policji w całym kraju, także w Komendzie Powiatowej Policji w Śremie.

Pamiętajmy, że działania policjantów przyniosą pozytywne rezultaty jeżeli wszyscy będziemy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

/ KGP / EK /