Bezpieczna droga

„Rowerem bezpiecznie” – po raz dziesiąty dla bezpieczeństwa małych rowerzystów

540 dzieci z klas III szkół podstawowych wzięło udział w X edycji akcji pn. „Rowerem bezpiecznie”, którą Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej zorganizował wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Śremie oraz innymi podmiotami. Celem inicjatywy było uświadomienie małym rowerzystom jak bezpiecznie poruszać się jednośladem. Dzieci uczyły się też tego jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej i były zachęcane do aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem atrakcji turystycznych.

Śremska Policja, po raz dziesiąty, włączyła się w akcję "Rowerem bezpiecznie", która odbyła się 27 marca br. w Klubie Relax Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie.

Tym razem, w związku z tym, że akcja była dziesiąta, jubileuszowa pracownicy Klubu Relax przygotowali symboliczne podziękowania w postaci tematycznych statuetek dla wszystkich partnerów, którzy od lat włączają się w inicjatywę. W imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Śremie statuetkę odebrał jego Zastępca mł. insp. Konrad Bartłomiejczak. W tym roku do grona partnerów wspierających „Rowerem bezpiecznie” dołączył też Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu Paweł Guzik, który przekazał dla dzieci „Kieszonkowe Kodeksy Rowerzysty” oraz elementy odblaskowe.

W ramach przedsięwzięcia odbyły się cztery edukacyjne spotkania z trzecioklasistami ze śremskich podstawówek, w których w sumie uczestniczyło 540 dzieci. Uczniom przekazano informacje o elementach obowiązkowego wyposażenia rowerów, przepisach dotyczących ruchu rowerów, o tym jak przygotować jednoślad do sezonu i zabezpieczyć go przed kradzieżą, a także o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. A wszystko po to, aby do tematu wiosennych wycieczek rowerowych podejść kompleksowo i przekazać najmłodszym, jak najwięcej informacji, które mogą im się przydać w ruchu drogowym. Poza tym właśnie uczniowie klas III są jeszcze przed egzaminem na kartę rowerową. Tak więc przekazywana im wiedza z pewnością się przyda, zarówno na drodze, jak i podczas egzaminu.

Na zakończenie każdego spotkania dzieci z zainteresowaniem oglądały pokaz w wykonaniu Marcina Bugajewskiego, który jest mistrzem w skoku wzwyż na rowerze i w trialu rowerowym.

Tegoroczną akcję „Rowerem bezpiecznie” zorganizowali:

-  Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie

- Komenda Powiatowa Policji w Śremie

-  Rada Programu Bezpieczne Miasto w Śremie

- Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu

- Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości

- Firma GREEN BIKE MEGA STORE

- Śremska Grupa Nieustannych Optymistów Krówka Mała

- W. P. U. H Jazet Śrem.

/ Tekst: Ewa Kasińska, foto: Katarzyna Baksalary „Tygodnik Śremski”, Adrian Wartecki Urząd Miejski w Śremie, Barbara Majchrzak Szkoła Podstawowa nr 6 w Śremie /