Działania NURD – dzień trzeci - Bezpieczna droga - KPP Śrem

Bezpieczna droga

Działania NURD – dzień trzeci

9 lutego br. był ostatnim dniem policyjnej akcji NURD - działań ukierunkowanych na Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze zwracają uwagę na to, że wzajemna korelacja między pieszymi, rowerzystami i kierowcami, wzajemny szacunek i przestrzeganie przepisów, mają ogromny wpływ na wspólne bezpieczeństwo na drogach.

9 lutego br., śremscy policjanci wylegitymowali 32 osoby, skontrolowali 24 pojazdy, ogółem ujawnili 26 wykroczeń, nałożyli 26 mandatów karnych i zatrzymali 1 prawo jazdy oraz 2 dowody rejestracyjne.

Natomiast funkcjonariusze na terenie całej Wielkopolski skontrolowali 556 pojazdów i ujawnili 925 wykroczeń. W trakcie działań mundurowi zaobserwowali, że nieodpowiednie zachowanie pieszych przejawia się głównie w przekraczaniu jezdni w miejscach niedozwolonych – 251 przypadków. Stwarzają oni tym samym niebezpieczeństwo zwiększenia liczby wypadków, ze względu na ograniczony czas reakcji w sytuacjach nieprzewidywalnych dla kierowców. Natomiast częstym wykroczeniem kierowców było przekroczenie prędkości jazdy w obrębie przejścia dla pieszych – 70 przypadków. Policyjne apele o rozwagę i przestrzeganie przepisów pozostają cały czas aktualne.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy jesteśmy kierowcami, rowerzystami czy pieszymi, to od rozwagi i zdrowego rozsądku każdego z nas, zależy stan bezpieczeństwa na drodze. Policyjne akcje prewencyjne mają tylko przypominać, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego jest kluczowe. Konsekwencją łamania tych przepisów jest często utrata zdrowia, a nawet życia.

Pełna informacja o efektach działań przeprowadzonych 7, 8 i 9 lutego br. przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Śremie poniżej w załączniku. W załączniku także dane szczegółowe dot. trzeciego dnia działań na terenie Wielkopolski.

/ EK, ŁM, KWP P-ń /

Pliki do pobrania