Inicjatywy prewencyjne

Policjanci pełnią służbę w rejonach cmentarzy i przypominają o zachowaniu ostrożności

W związku z dniem Wszystkich Świętych odwiedzamy groby bliskich. Jest to okres, w którym powinniśmy zachować szczególną czujność, by nie paść ofiarą przestępców. Policjanci prewencji ze śremskiej Komendy pełnią służbę w rejonach cmentarzy i przypominają o zachowaniu ostrożności.

Z policyjnych statystyk wynika, że na przełomie października i listopada częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań.

W związku z tym, jak co roku o tej porze, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie pełnią służbę w rejonach cmentarzy i przypominają osobom odwiedzającym groby o zasadach bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy oraz innych wartościowych przedmiotów.

Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały. Pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych, uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

/ EK / KGP /