Apelujemy o rozwagę i rozsądek nad wodą - Prewencja - KPP Śrem

Apelujemy o rozwagę i rozsądek nad wodą

_13.08.15_2W ramach działań związanych z zabezpieczeniem sezonu letniego m. in. kontrolujemy plaże i kąpieliska z uwzględnieniem tzw. „dzikich plaż” i „dzikich kąpielisk”. Interweniowaliśmy też na plaży nad Jeziorem Grzymisławskim, gdzie młodzi mieszkańcy gminy Brodnica zakłócali wypoczynek plażowiczów. Skończyło się na postępowaniu mandatowym.  

Przez ostatnie dni aura była tak słoneczna, że ludzie wypoczywali nad wodą, w różnych miejscach. Korzystali z kąpielisk zorganizowanych i tych tzw. „dzikich”.

W miarę możliwości staraliśmy się kontrolować plaże i kąpieliska, zarówno te zorganizowane, jak i te, gdzie, jak mówią nam wypoczywający jest spokojniej. Jednak my polecamy te miejsca, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

Przy tłoku na plażach ważna jest zwykła ludzka życzliwość i to, aby sobie wzajemnie nie przeszkadzać, bo przecież są to miejsca, gdzie chcemy wypocząć. 7 sierpnia br., około godz. 17.00, dyżurny śremskiej Policji został powiadomiony o tym, że na plaży nad Jeziorem Grzymisławskim grupa osób wulgarnie się zachowuje, spożywa alkohol i nie stosuje się do poleceń ratowników.

Na miejsce udali się policjanci Wydziału Prewencji. Jak się okazało czterech młodych mieszkańców gminy Brodnica spożywało alkohol i zakłócało wypoczynek plażowiczów. Mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi.

Jak podaje Komenda Główna Policji: „Tylko w lipcu utonęło 126 osób! Tymczasem, by wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek … Policja przypomina o podstawowych zasadach:

- Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

- Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

- Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

- Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

- Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

- Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

- Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu, nawet najmniejszej ilości, alkoholu.

- Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

- Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę".

Na zdjęciach poniżej policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego, którzy w minioną sobotę, 8 sierpnia, kontrolowali kąpieliska.

dsc04095_13.08.15_2

dsc04095_13.08.15

dsc04095_13.08.15_1