Bezpieczne ferie z dzielnicowymi - Prewencja - KPP Śrem

Bezpieczne ferie z dzielnicowymi

bferie_23.02.2015r_6

Trwa policyjna akcja „Bezpieczne ferie 2015”. Policjanci m. in. spotykają się z dziećmi i młodzieżą na zorganizowanych formach wypoczynku. W ubiegłym tygodniu dzielnicowi odwiedzili najmłodszych, którzy spędzają czas w bibliotece w Dolsku.

W minioną środę, 18 lutego, dzielnicowi spotkali z dziećmi, które korzystają z oferty biblioteki w Dolsku.

Asp. szt. Tadeusz Dubrawski, mł. asp. Krzysztof Stajkowski i sierż. Mateusz Snela nie tylko rozmawiali z najmłodszymi o ich bezpieczeństwie, ale też zorganizowali szereg różnych, szybkich konkursów /także plastycznych/, aby dzieci utrwaliły sobie przekazaną im wiedzę. Nagrodami w konkursach były elementy odblaskowe.

Przypomnijmy, że od 31 sierpnia 2014r. każdy pieszy, który porusza po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi używać elementów odblaskowych w sposób widocznych dla innych uczestników ruchu.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Przepis z 2014r. nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto też przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Tak więc polecamy odblaski!

W tym tygodniu dzielnicowi ponownie odwiedzą najmłodszych mieszkańców gminy Dolsk, którzy spędzają czas w bibliotece w Dolsku.

Fot. Biblioteka w Dolsku.

bf_23.02.2015r_5

bf_23.02.2015r_6

bf_23.02.2015r_2

bf_23.02.2015r_3

bf_23.02.2015r_4

bf_23.02.2015r

bf_23.02.2015r_1