O nadużyciach w związku z procesem cyfryzacji - Prewencja - KPP Śrem

O nadużyciach w związku z procesem cyfryzacji

cyfryzacja_26.11.2012r_2W Telewizyjnym Miasteczku Cyfrowym zorganizowanym przez TVP Poznań w Urzędzie Miejskim w Śremie udzielaliśmy porad, które dotyczyły tego, jak nie dać się oszukać nieuczciwym akwizytorom i sprzedawcom.

 

W miniony piątek, 23 listopada w Urzędzie Miejskim w Śremie, w ramach zorganizowanego przez TVP Poznań Telewizyjnego Miasteczka Cyfrowego, nadkom. Ewa Kasińska i asp. Krzysztof Tabatt rozmawiali, głównie z osobami starszymi, o nadużyciach nieuczciwych akwizytorów i sprzedawców wykorzystujących proces cyfryzacji. 
 

Informowaliśmy już o tym, że na terenie powiatu śremskiego, jak na razie, nie odnotowaliśmy oszustw związanych w jakiś sposób z procesem cyfryzacji, ale docierają do nas informacje, z których wynika, że w kraju, a także w samej Wielkopolsce występują nadużycia bazujące na dużej nieświadomości społecznej. Dlatego warto i trzeba rozmawiać na ten temat.

 

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wynika, że: „niektórzy nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nieuczciwi sprzedawcy, aby przekonać do zakupu swojej oferty, informują np. że jeżeli konsument nie kupi oferowanego przez nich dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają, że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie abonament radiowo-telewizyjny. Warto także pamiętać, że konsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił dekoder i podpisał umowę abonamentową), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni. W takiej sytuacji zalecany jest także kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej sprzedawca będzie musiał poinformować klienta przed zakupem o tym, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Gdyby mimo wszystko zdarzyło się, że kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i nie zostaliśmy o tym fakcie uprzednio poinformowani przez sprzedawcę, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów."

 

Poniżej zdjęcia wykonane w związku z naszym udziałem w projekcie TVP Poznań.

dekoder_26.11.2012r_2

dekoder_26.11.2012r_3

dekoder_26.11.2012r_4

dekoder_26.11.2012r

img_8388_dekoder_26.11.2012r