Ostrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystują proces cyfryzacji - Prewencja - KPP Śrem

Ostrzegamy przed oszustami, którzy wykorzystują proces cyfryzacji

Będziemy jutro w Urzędzie Miejskim w Śremie, gdzie TVP Poznań, w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej procesu cyfryzacji, organizuje Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe. My przy tej okazji będziemy ostrzegali, bowiem mimo tego, że na terenie powiatu śremskiego, jak na razie, nie odnotowaliśmy oszustw związanych z procesem cyfryzacji, to dotarły do nas materiały z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, z których wynika, że w kraju występują nadużycia bazujące na dużej nieświadomości społecznej.

 

Jak informuje na swojej stronie internetowej TVP Poznań: „Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe to autorski pomysł Telewizji Polskiej, mający na celu informować o cyfryzacji i korzyściach z przejścia na cyfrowy odbiór sygnału telewizyjnego. Akcja kierowana jest przede wszystkim do grup zagrożonych wykluczeniem cyfrowym: seniorów, osób samotnych, niepełnosprawnych, mających kłopoty z obsługą techniczną urządzeń, mieszkańców wsi i małych miejscowości, dzieci i młodzieży.

Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe jest wyposażone m.in. w płaskie telewizory, na których pokazywany jest film instruktażowy, jak poprawnie podłączyć dekoder i jak prawidłowo przestroić odbiornik telewizyjny. Pokazywane są również różnice między audycjami telewizyjnymi w jakości SD i HD. Dodatkowo telewizory kineskopowe z podłączonym dekoderem pomagają zrozumieć, że na telewizorze „starego typu” również można odbierać cyfrową telewizję.”

 

Na terenie powiatu śremskiego, jak na razie, nie odnotowaliśmy oszustw związanych w jakiś sposób z procesem cyfryzacji, ale dotarły do nas materiały z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, z których wynika, że w kraju występują nadużycia bazujące na dużej nieświadomości społecznej.
 

Jak podaje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji: „niektórzy nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nieuczciwi sprzedawcy, aby przekonać do zakupu swojej oferty, informują np. że jeżeli konsument nie kupi oferowanego przez nich dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają, że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie abonament radiowo-telewizyjny. Informacje te są nieprawdziwe. Trzeba zatem dokonywać przemyślanych zakupów. Zaleca się dokonywanie zakupów w zaufanych punktach sprzedaży. Warto także pamiętać, że konsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił dekoder i podpisał umowę abonamentową), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni. W takiej sytuacji zalecany jest także kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej sprzedawca będzie musiał poinformować klienta przed zakupem o tym, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Gdyby mimo wszystko zdarzyło się, że kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i nie zostaliśmy o tym fakcie uprzednio poinformowani przez sprzedawcę, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.”

Za Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji „Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzegamy, aby dokonywać przemyślanych zakupów”.

Patrz także: http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/index.php/aktualnosci-wydzial-prewencji/5256-bezpiecznego-telewizorku