Bezpieczeństwo na wodach - Mapy zagrożeń - KPP Śrem

Mapy zagrożeń

Bezpieczeństwo na wodach

Patrol wodny z Komendy Powiatowej Policji w Śremie, szczególnie w weekendy, pełni służbę na Jeziorze Grzymisławskim, z wykorzystaniem policyjnej łodzi motorowej. Policjanci zwracają uwagę przede wszystkim na te jednostki pływające, które stwarzają zagrożenie na wodzie, a także kontrolują stan trzeźwości pływających. Zachęcamy też do powiadamiania nas o zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem osób na wodach. W tym zakresie można się z nami kontaktować także za pośrednictwem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Synoptycy zapowiadają wzrost temperatury i jeżeli zapowiedzi się potwierdzą to z pewnością wiele osób będzie korzystało z uroków Jeziora Grzymisławskiego i innych akwenów na terenie powiatu śremskiego. Ponownie apelujemy o rozsądek podczas wypoczynku nad wodą i zwracamy uwagę na  uregulowania prawne związane z bezpieczeństwem osób przebywających na obszarach wodnych.

Od początku wakacji śremska Policja, w miarę możliwości, kieruje swoich funkcjonariuszy do służby na wodach i terenach przywodnych. Mundurowi z patrolu wodnego pełniąc służbę na Jeziorze Grzymisławskim nakładali mandaty karne na osoby pływające, które nie stosowały się do uregulowań zawartych w Ustawie o żegludze śródlądowej, a także do zapisów Uchwały Rady Powiatu, która mówi o zakazie używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi. Śremskich funkcjonariuszy wspierali także policjanci z Poznania.

Pomimo tak dużego zaangażowania nie jest możliwe, aby każdego dnia objąć nadzorem policyjnym wszystkie akweny. Dlatego też z pomocą może przyjść Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeżeli ujawnione zagrożenie związane z bezpieczeństwem osób na wodach nie wymaga natychmiastowej reakcji w postaci konieczności udzielenia pomocy czy wezwania służb ratunkowych, powiadom o nim Policję. Przekaż swoją wiedzę policjantowi osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy, że w aplikacji wybierzesz zagrożenie „Miejsca niebezpieczne na wodach”, wskażesz dokładną lokalizację zagrożenia i opiszesz szczegóły tej sytuacji. Możesz dołączyć zdjęcie lub film. Wszystko to potrwa kilka minut, a może uratować czyjeś życie.

/ Ewa Kasińska / KGP /