UWAGA! OSTRZEGAMY! - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

UWAGA! OSTRZEGAMY!

Data publikacji 18.02.2021

Oszuści znowu atakują w Wielkopolsce, tym razem mieszkanka Gniezna padła ich ofiarą. Kobieta osobiście, w umówionym miejscu, przekazała oszustom 40 tysięcy złotych. APELUJEMY DO MIESZKAŃCÓW POWIATU ŚREMSKIEGO - NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!

Niestety, mimo licznych i częstych policyjnych komunikatów, kampanii społecznych i zaangażowania różnych instytucji i mediów w nagłaśnianie kolejnych spraw, seniorzy nadal padają ofiarami oszustów, którzy działają metodami na tzw. „wnuczka” czy „policjanta”.

Tym razem, 16 lutego br., mieszkanka Gniezna poinformowała funkcjonariuszy, że padła ofiarą oszustów podających się za policjantów. Osobiście, w umówionym miejscu, przekazała im 40 tysięcy złotych.

Od początku tego roku na terenie województwa wielkopolskiego odnotowano już wiele przypadków oszustw dokonywanych w szczególności na osobach starszych. Niestety coraz częściej dochodzi również do zdarzeń, gdzie pokrzywdzonymi są osoby młodsze.

Z informacji przekazanych przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wynika, że na terenie Wielkopolski oszuści działali w ten sposób, że dzwonili do wytypowanych wcześniej osób podszywając się pod prawdziwych funkcjonariuszy, najczęściej Centralnego Biura Śledczego Policji. Podczas rozmowy potrafili być bardzo przekonujący, wprowadzając w błąd swoje ofiary i sugerując, że prowadzą policyjną akcję, która zmierza do zatrzymania przestępców. Kazali wykonywać polecenia np. wydania pieniędzy, jeśli mamy gotówkę w domu, bądź pójścia do banku i wypłaty oszczędności. Informowali swoje ofiary, że dzięki temu uda się zatrzymać sprawców na gorącym uczynku i uratować pieniądze.

Często żeby uwiarygodnić swoje kłamstwo, oszuści w trakcie rozmowy prosili pokrzywdzonych żeby Ci nie rozłączając się wybrali numer alarmowy, aby potwierdzić, że rozmawiają z prawdziwymi policjantami. Wtedy w słuchawce odzywał się wspólnik przestępcy i potwierdzał, że to prawda i taki funkcjonariusz prowadzi właśnie akcję przeciwko oszustom. Pamiętajmy, że nawiązanie połączenia z numerem alarmowym może nastąpić tylko po rozłączeniu poprzedniej rozmowy.

Na szczęście na terenie powiatu śremskiego nie odnotowaliśmy w 2021 roku takich zdarzeń. U nas ostatnio 10 listopada 2020 roku trzech seniorów z powiatu śremskiego zachowało się wzorowo. Wykazali się czujnością i rozwagą. Nie uwierzyli w zmyślone historie i nie przekazali pieniędzy. Jednak ostrożność i czujność trzeba cały czas zachowywać. Tym bardziej, że docierają do nas te niepokojące sygnały z innych powiatów naszego województwa. Dlatego tak ważne jest to, aby przekazywać i przypominać swoim bliskim, że Policja NIGDY nie prosi o pieniądze. Uświadamiając seniorów można pomóc ochronić im oszczędności życia i zaoszczędzić sporo stresu.

/ Ewa Kasińska / KWP /