Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą

Data publikacji 22.06.2020

Śremska Policja włączyła się w czwartą edycję ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Mundurowi wspólnie z pracownikami sanepidu już planują wspólne kontrole w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze włączą się też w lokalne, letnie inicjatywy, na których będą przekazywali informacje o sposobach bezpiecznego zachowania się w trakcie sezonu wakacyjnego, szczególnie podczas wypoczynku w wodzie, nad wodą oraz w górach.

W związku z aktualną sytuacją zwiazaną z chorobą zakaźną pewnie większość mieszkańców naszego powiatu planuje letni wypoczynek w kraju. Z pewnością wiele osób będzie korzystało z uroków Jeziora Grzymisławskiego i innych akwenów na terenie powiatu śremskiego. Niektórzy mieszkańcy może wyjadą poza Ziemię Śremską, aby wypoczywać nad wodą albo w górach. Gdziekolwiek byście nie byli – UWAŻAJCIE NA SIEBIE!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie wzorem lat ubiegłych włączyli się w kolejną edycję ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Funkcjonariusze będą uczestniczyli w lokalnych, letnich inicjatywach, na których będą przekazywali informacje o sposobach bezpiecznego zachowania się w trakcie sezonu wakacyjnego, szczególnie podczas wypoczynku w wodzie, nad wodą oraz w górach. Mundurowi wspólnie z pracownikami sanepidu już planują wspólne kontrole w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży. Takie kontrole będą połączone ze spotkaniami profilaktycznymi, podczas których policjanci będa rozmawiali z uczestnikami zorganizowanych form wypoczynku o właściwych, bezpiecznych zachowaniach w trakcie letniej kanikuły.

Niestety, w czerwcu tego roku w skali kraju, podczas wypoczynku nad wodą, doszło już do kolejnych utonięć. Poniżej przypominamy na co zwrócić uwagę przebywając nad wodą i w wodzie, a czego należy unikać.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

  • Brak umiejętności pływania;
  • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
  • Pływanie w stanie nietrzeźwości;
  • Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
  • Pływanie w miejscach zabronionych;
  • Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

Zasady bezpiecznej kąpieli!

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.

4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.

5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".

8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.

9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.

11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.

12. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.

13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.

15. Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.

16. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.

17. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

18. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.

/ Ewa Kasińska / KGP /