Przyjdź i zostań policjantem - video - Aktualności - KPP Śrem

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przyjdź i zostań policjantem - video

Data publikacji 09.04.2019

W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie trwa kilkudniowy cykl spotkań dla uczniów klas maturalnych. Stróże prawa przygotowali warsztaty pn. „Przyjdź i zostań policjantem”, aby zachęcić młodzież do wstąpienia w szeregi Policji. Uczniowie, którzy stoją przed wyborem drogi zawodowej, dowiadują się jak zostać policjantem i przechodzą przez wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego. Poza tym spotykają się z funkcjonariuszami różnych specjalizacji, którzy zapoznają ich z tajnikami swojego rzemiosła. Na zakończenie przenoszą się w czasie, do roku 2049 i policyjnej emerytury.

Od 2 kwietnia br. w śremskiej Komendzie trwa kilkudniowy cykl spotkań dla uczniów klas maturalnych. Funkcjonariusze przygotowali warsztaty pn. „Przyjdź i zostań policjantem”.

Z poszczególnych śremskich szkół średnich do Komendy przychodzą uczniowie, którzy zainteresowani są policyjnym rzemiosłem. Mundurowi spotkali się już z młodzieżą z „ekonomika”, „ogólniaka”, Zespołu Szkół Politechnicznych i Zespołu Szkół Technicznych. Ostatnie warsztaty odbędą się dla uczniów Szkoły Katolickiej.

Spotkania prowadzi szef śremskiej Policji insp. Sławomir Jądrzak oraz policjanci reprezentujący różne specjalizacje. Całość rozpoczyna się w sali konferencyjnej, gdzie uczestnicy warsztatów oglądają wymowny filmik ze ślubowania młodych adeptów, którzy zdecydowali się zasilić szeregi policyjnej formacji. Następnie uczniowie dowiadują się jak zorganizowana jest Policja w Polsce i jakie są jej podstawowe zadania. Komendant Jądrzak podczas wszystkich spotkań zwraca uwagę młodzieży na fakt, że w Policji jest aż 105 różnych stanowisk i tak duża formacja potrzebuje bardzo różnych specjalistów, ludzi o różnych pasjach, cechach charakteru i wrodzonych predyspozycjach. Rozwijając swoje zainteresowania w Policji można na przykład robić karierę naukową, być pilotem czy też pielęgniarką.

Uczestnicy warsztatów szczegółowo dowiadują się też jak wygląda przyjęcie kandydata do służby i jakie wymagania trzeba spełnić. Wszyscy mają okazję zmierzyć się z testem wiedzy ogólnej. Oglądają również film instruktażowy przedstawiający test sprawności fizycznej i jednocześnie dostają praktyczne porady jak przygotować się do sprawnościowego toru przeszkód, testu psychologicznego i rozmowy kwalifikacyjnej. Następnie podzieleni na grupy spotykają się z policjantami różnych specjalizacji. Dzięki temu mogą poznać tajniki służby policjanta drogówki, dzielnicowego, technika kryminalistyki, przewodnika psa służbowego i antyterrorysty. Natomiast podczas spotkania z policjantem, który niedawno ukończył kurs podstawowy dowiadują się jak przebiegają pierwsze miesiące służby.

Na zakończenie szef śremskiej Policji odnosi się do kwestii ekonomicznych, mówi o uposażeniu i innych świadczeniach pieniężnych. Proponuje też swoiste przeniesienie w czasie do roku 2049, aby przedstawić młodzieży jak po 30 latach służby mogłaby wyglądać ich policyjna emerytura.

Wszystko wskazuje na to, że warsztaty przynoszą zamierzony skutek, bowiem tuż przed wyjściem z Komendy część uczniów jest tak zainteresowana służbą w Policji, że decyduje się wejść do Zespołu ds. Kadr i Szkolenia, aby pobrać druki dokumentów, które należy złożyć ubiegając się o przyjęcie. Wszyscy uczestnicy spotkań mają też wysyłany pocztą elektroniczną pakiet zawierający kwestionariusze, informatory i dokumenty dla kandydata.

Do zobaczenia w Policji …

/ Ewa Kasińska, montaż filmu: Maciej Święcichowski  /

Ładowanie odtwarzacza...